Przegląd rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (517/2014) - nowe informacje

Przegląd rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (517/2014) - nowe informacje

Opcje egzekwowania obecnego rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych zostały przedstawione w najnowszym dokumencie informacyjnym Komisji Europejskiej

Dokument zawiera propozycje zwalczania nielegalnego handlu HFC, szkolenia i certyfikację dla osób stosujących HFO i „naturalne” czynniki chłodnicze, a także plany dostosowania rozporządzenia do Protokołu Montrealskiego - może to obejmować dodatkowe etapy wycofywania w 2034 i 2036 r.

W ramach przeglądu europejskiego rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych (517/2014) jest rozważany zakaz stosowania czynnika R410A w nowych stacjonarnych klimatyzatorach i pompach ciepła.

Propozycja zakazu stosowania HFC o GWP równym 750 lub więcej w nowych stacjonarnych urządzeniach klimatyzacyjnych i pompach ciepła stwarza też potencjalne pytania dotyczące przyszłości technologii VRF. Propozycja ta skutecznie zakazałaby R410A, pozostawiając łatwopalny R32 o GWP równym 677 jako jedyne dostępne obecnie opcje komercyjne, aczkolwiek ograniczone do mniejszych systemów VRF.

Dokument zawiera również zakaz stosowania HFC o GWP równym 150 lub większym w stacjonarnych urządzeniach klimatyzacyjnych i pompach ciepła poniżej 12 kW, co może oznaczać przejście na łatwopalny propan, który został już skutecznie zastosowany w przenośnych klimatyzatorach i osuszaczach. 

Komisja Europejska zamierza sporządzić ocenę i ocenę skutków dla propozycji zmiany rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, która zostanie opublikowana pod koniec tego roku.

Więcej informacji w majowym numerze INFORUM dostępnym dla Członków Krajowego Forum Chłodnictwa. 

Zobacz również

Szkolenia

Warsztaty Amoniakalne

Warsztaty Amoniakalne

Termin: 06-10-2022 do 07-10-2022
Biuro Krajowego Forum Chłodnictwa

BIAŁYSTOK - Przygotowanie do Certyfikacji F-gazowej i egzamin

Termin: 10-10-2022 do 12-10-2022
Szkolenie przygotowujące do zdania egzaminu i otrzymania certyfikatu UDT

Aktualności

Chillventa 2022

Chillventa 2022

Chilleventa 2022 odbędzie się w dniach 11-13 października w Messe Norymberga.
Zmiany w obszarze kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji – nowelizacja ustawy

Zmiany w obszarze kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji – nowelizacja ustawy

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane, ma nie tylko na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów...
zobacz wszystkie Aktualności
© 2022 KFCh