W Hiszpanii przechwycono 19 ton nielegalnego czynnika chłodniczego

W Hiszpanii przechwycono 19 ton nielegalnego czynnika chłodniczego

Podczas operacji o kryptonimie Fluoris, policja i celnicy zajęli 1 885 butli, co daje łącznie około 19 ton nielegalnych czynników chłodniczych. Oprócz HFC transport obejmował zakazany czynnik chłodniczy zubożający warstwę ozonową R22.

Trzy osoby zostały aresztowane, a pięć jest objęte śledztwemw związku z nalotem policji i służby celnej na nielegalne magazyny chłodnicze w Murcji i Granadzie. W  magazynie w gminie Atarfe odkryto 996 jednorazowych butli i różnych rodzajów gazów fluorowanych. Według  policjantów czynnik chłodniczy był przenoszony za pomocą „niezatwierdzonej sprężarki” do butli wielokrotnego użytku.Gazy były później dostarczane klientom z nieprawidłowym oznakowaniem. 

Kolejna akcja na kontenerze morskim w Alhama de Murcia odkryła dalsze 889 butli, które prawdopodobnie pochodzą z magazynu w Granadzie. Przy temperaturach wewnątrz kontenera sięgających do 40ºC latem, pojawiły się obawy o bezpieczeństwo sąsiednich posesji. Akcja doprowadziła do aresztowania dwóch osób podejrzanych o udział i co ważne, dochodzenie dotyczy również czterech nabywców czynnika chłodniczego. Podejrzanym postawiono zarzuty, w tym przemyt, przestępstwa przeciwko skarbowi publicznemu, przestępstwa przeciwko środowisku i oszustwa.

Analiza zawartości wykazała, że ​​niektóre z zajętych butli zostały nieprawidłowo oznakowane, co stanowi oszustwo podatkowe w kraju, który nakłada dodatkowy podatek na czynniki chłodnicze HFC.

Całkowity transport obejmował szeroką gamę typów czynników chłodniczych. Oprócz czynników chłodniczych R134a, R410A, R32 i R407C, czynnik chłodniczy R507, gazy do modernizacji R437A i R407H, HFO R1234yf, alternatywną mieszankę R452 o niższym GWP oraz zakazany zubożacz ozonu HCFC R22.

Hiszpańska Krajowa Konfederacja Instalatorów i Konserwatorów (CNI), która reprezentuje ponad 6 000 firm już wcześniej podkreślała „poważne szkody”, jakie nielegalny handel czynnikami chłodniczymi wyrządza przemysłowi, środowisku i gospodarce. CNI oszacowało, że przejęty czynnik chłodniczy kosztował skarb państwa około 690 000 euro utraconych podatków, a zniszczenie gazów będzie kosztować ponad 200 000 euro.

CNI twierdzi, że współpracowało z SEPRONA, hiszpańską policją środowiskową, zgłaszając przypadki nielegalnego handlu . Od lutego tego roku CNI jest zaangażowane w te prace na szczeblu krajowym poprzez ścisłą współpracę z hiszpańską służbą nadzoru celnego SVA.

„Odkąd Służba Nadzoru Celnego zaczęła i koordynować walkę z nielegalnym handlem czynników chłodniczych przy ścisłej współpracy CNI, zaczęliśmy dostrzegać rezultaty, które dają nam nadzieję na zakończenie tego przestępczego procederu” - powiedział prezes CNI Javier Cueto. 

Odnosząc się do ostatnich nalotów, Cueto powiedział: „Ten rodzaj operacji nie kończy się aresztowaniem handlarzy, ale trwa do momentu identyfikacji ich klientów, jak miało to miejsce w tym przypadku, którzy mogą skończyć w więzieniu za zakup czynników chłodniczych na czarnym rynku. Jeśli nie ma klientów, nie ma ruchu, a ryzyko nielegalnego zakupu jest i powinno być  bardzo duże.

„Kontynuujemy współpracę z SVA, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nielegalny handel ma ogromne rozmiary i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zakończyć go. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ obawa przed raportowaniem jest wciąż obecna, ale konsekwencje gospodarcze braku tego mogą być katastrofalne dla rynku chłodniczego i środowiska ”.

Źródło: www.coolingpost.com/world-news/spanish-raids-seize-19-tonnes-of-illegal-refrigerant/

Zobacz również

Szkolenia

Budowa, eksploatacja i serwisowanie układów chłodniczych opartych na CO2 (R744)

Budowa, eksploatacja i serwisowanie układów chłodniczych opartych na CO2 (R744)

Termin: 04-03-2021 do 05-03-2021
*w sprawie ceny prosimy o kontakt z organizatorem
Przygotowanie do Certyfikacji F-gazowej i egzamin

Przygotowanie do Certyfikacji F-gazowej i egzamin

Termin: 09-03-2021 do 10-03-2021
Szkolenie przygotowujące do zdania egzaminu i otrzymania certyfikatu UDT

Aktualności

Nota informacyjna IRR dotycząca powietrznych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń

Nota informacyjna IRR dotycząca powietrznych pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń

Materiał do darmowego pobrania dla Członków KFCh. Nota informacyjna zawiera szczegółowe opracowanie zasad i stanu techniki w zakresie technologii...
Bezpłatne spotkanie on-line Irland Institute of Refrigeration

Bezpłatne spotkanie on-line Irland Institute of Refrigeration

Poniżej znajdują się zaproszenia IRI do udziału w pierwszym seminarium w 2021 r., które odbędzie się we wtorek 2 marca w dniach 16-17 (GMT) - 17:00-18:00...
zobacz wszystkie Aktualności
© 2021 KFCh