Konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.

Konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do Państwa prośbę o wzięcie udziału w konsultacjach. W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny, został udostępniony projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UA8) wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji do konsultacji publicznych. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r. Projekt stanowi realizację zapowiedzi polskiego rządu dotyczących konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, w tym w szczególności w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy. W projekcie przewidziane zostały przepisy zgrupowane w ramach komponentów:

  • ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
  • prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
  • prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Projekt został 5 kwietnia br. skierowany do konsultacji, które potrwają 30 dni. Z projektem ustawy można zapoznać się pod linkiem LINK  Uwagi należy zgłaszać w tabeli: 

W nowym pakiecie deregulacyjnym przewidziano niemal 50 różnych zmian, które mają dotyczyć 35 ustaw.

W ramach pakietu zaproponowano m.in. ułatwienie rozpoczynania działalności gospodarczej. Główne propozycje to wprowadzenie zasady, że osoba wykonująca działalność nierejestrową powinna posługiwać się numerem PESEL, oraz likwidacja wątpliwości odnośnie możliwości prowadzenia drobnej działalności przez cudzoziemców.

Projekt zakłada również m.in. skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z obecnych 12 do 6 dni, elektronizację postępowań przed Krajowa Izbą Odwoławczą, rozszerzenie instytucji tzw. wezwania miękkiego oraz zmiany w zakresie dofinansowania wykształcenia młodych pracowników.

Pakiet obejmuje także wprowadzenie zasady, zgodnie z którą każdy dodawany obowiązek dla biznesu ma wiązać się z jednoczesną likwidacją innego obciążenia. Okres vacatio legis dla zmian dotyczących przedsiębiorców ma zostać z kolei wydłużony do co najmniej 6 miesięcy. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zobacz również

Szkolenia

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie

ŁÓDŹ - Egzamin F-gazowy sprawdzający wiedzę niezbędną do uzyskania certyfikatu

Termin: 09-12-2024
Egzamin pozwalający na otrzymanie certyfikatu F-gazowego z Urzędu Dozoru Technicznego

Aktualności

Domowe pompy ciepła - biuletyn techniczny IRR

Domowe pompy ciepła - biuletyn techniczny IRR

Sprzedaż domowych pomp ciepła wykorzystujących węglowodory jako czynniki chłodnicze, a w szczególności propan (R290), są w UE na fali wznoszącej. Systemy...
Konferencja miesięcznika Chłodnictwo & Klimatyzacja już 10 grudnia 2024 w Warszawie

Konferencja miesięcznika Chłodnictwo & Klimatyzacja już 10 grudnia 2024 w Warszawie

Krajowe Forum Chłodnictwa objęło Patronatem Merytorycznym XXII edycję Konferencji czasopisma Chłodnictwo&Klimatyzacja
zobacz wszystkie Aktualności
© 2024 KFCh