Emisja CO2 z klimatyzacji. 57 Nota informacyjna IRR dotycząca technologii chłodniczych.
Klimatyzacja jest niezbędna do poprawy komfortu i zdrowia ludzi, niezbędna do rozwoju gospodarczego gorących, wilgotnych regionów i coraz bardziej konieczna ze względu na częstsze fale upałów spowodowane globalnym ociepleniem. Niemniej jednak przyczynia się do emisji CO 2, które napędzają to ocieplenie.
Według szacunków IIR klimatyzacja odpowiada za ponad 12% zużycia energii elektrycznej i 5% emisji CO 2 związanych z energią na całym świecie.
Dlatego też konieczne jest wdrożenie zdecydowanych środków w celu złagodzenia wpływu klimatyzacji na klimat. Tylko rzeczywiste zatrzymanie tempa wzrostu efektywności energetycznej w połączeniu z gwałtownym zmniejszeniem wpływu wycieków czynnika chłodniczego umożliwiłoby osiągnięcie celu zmniejszenia emisji związanych z klimatyzacją o 1/3, pomimo 2,5-krotnego wzrostu liczby urządzeń klimatyzacyjnych do 2050 r. prognozowanego przez nowy model opracowany przez IIR.
Konieczne jest również działanie w celu zmniejszenia zapotrzebowania na chłodzenie przestrzeni wewnętrznych i przyjęcie pasywnych strategii chłodzenia już na etapie projektowania budynków. Priorytet należy nadać technologiom o wysokiej efektywności energetycznej, takim jak chłodzenie miejskie, oraz technologiom wykorzystującym odnawialne źródła energii.